TORNADO Hissautomat



Lagerautomater förbättra avsevärt effektiviteten för lagring och plockning av mindre gods.

Att låta produkterna komma till plockstationen kan vara mycket effektivare än att gå runt och plocka ihop dem. Lagerautomater är ett utrymmesbesparande alternativ till hyllsystem – med sluten, säker förvaring som skyddar produkterna mot damm och ljus. Våra lagerautomater kan även lätt integreras i ditt WMS-system.

Med en lagerautomater får du en smart och genial lösning för säker lagring av mindre gods och komponenter samt ergonomisk och snabb plockning.

 

  

TORNADO Hissautomat - Holger Christiansen, Danmark

2004 fattade Holger Christiansen det strategiska beslutet att bygga ett lager med central placering i företaget. Lagret är särskilt designat och anpassat för dubbla Tornadomaskinerna.

Sedan 2004 har Holger Christiansen investerat i Tornadomaskiner från Constructor. 2004 installerades de sex första hissautomaterna och under 2007 blev de nästa tre maskinerna körklara.

Det 400 m2 stora lagret hyser 9 dubbla Tornadomaskiner. Det finns utrymme för ytterligare tre. De nio hissautomaterna omfattar motsvarande 6 750 m2 konventionell plockförvaring. Maskinerna har frigjort 300 pallplatser.

En truckförare utför i genomsnitt 120 plockningar i timmen. Vissa beställningstyper innebär att föraren kan utföra 170-190 plockningar i timmen. Manuell plockning kan som mest komma upp i 30-40 i timmen. Det här innebär att de dubbla Tornadomaskinerna kan utför tre till fyra gånger den mängden. Övriga fördelar är t.ex. bättre ergonomi med mindre gångavstånd. Felplockningsgraden har minskat till 0,2 %.

Kapacitet:
Dubbla Tornadomaskinens höjd: 15 meter
Pallette bredd: 2 500 mm
Pallett djup: 820 mm
Antal palletter för respektive maskin: 460
Lastkapacitet per pallett: 300 kg

 

Kontakta oss

+46 31 771 96 00

E-mail

Relaterade produkter